Ethem Sancak: Uygarlıklar lojistik güçleriyle ölçülür

06.05.2016 - 01:03

Tarihin en büyük uygarlığının Osmanlı olduğunu belirten Ethem Sancak, “Çünkü büyük uygarlıklar lojistik güçleriyle ölçülür. Osmanlı 3 farklı coğrafyaya 150’şer bin kişilik ordu gönderirdi” dedi.Siirt Üniversitesi tarafından Kezer yerleşkesinde bulunan Mimarlık Fakültesi konferans salonunda düzenlenen “Ekonomi Perspektifinde Ortadoğu ve Türkiye” paneline katılan ESMedya Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Sancak, tarihin gelmiş geçmiş en büyük uygarlığının Osmanlı olduğunu, çünkü büyük uygarlıkların lojistik güçleriyle ölçüldüğünü söyledi. Osmanlı’nın 16. yüzyılda 3 farklı coğrafyaya 150’şer bin kişilik ordu yolladığını ifade eden Sancak, şunları söyledi:

ABD OSMANLI’DAN ALDI

“150 bin kişilik ordu Avrupa’nın üzerine yürüyordu, 150 bin kişilik ordu Ortadoğu’ya gidiyordu, 150 bin kişilik ordu Kafkasya’ya gidiyordu ve hiç aksamadan o büyük zaferleri kazanıyordu. Benzetmek gibi olmasın ama çağımızın en büyük imparatorlarından Amerika İmparatorluğunun ordusu farklı iki yöne, iki ayrı ordu gönderemiyor. Amerikan Anayasasının temeli Osmanlı’dan alınmadır. 70 kavmi bir sayan ve hoşgörü anlayışının temeli Osmanlıdır. Yani böyle bir uygarlıktık. Niye bu hale geldik, bunu saatlerce tartışabiliriz, bir sürü nedenleri vardır. Bilgiyi terk etmemiz, Kuran’dan uzaklaşmamız ve batı yağmacıları bu birleşik güce saldırdılar, bu birleşmeye saldırdılar. Arap’ı Kürt’e, Türk’ü Kürt’e, Kürt’ü Ermeni’ye düşman ederek birbirimize kırdırttılar.”     

ÖZDEMİR: ŞAHA KALKTIK

Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir ise koalisyon dönemlerinde Türkiye’nin yerinde durduğunu anlattı. 2003’ten itibaren Türkiye’nin tekrar şaha kalktığını dile getiren Özdemir, “Hepimizin gözü açıldı, Türkiye bizlere yetmiyor, her yere gitmeye çalışıyoruz” dedi. Bu çıkışın, yatırımdaki bu artan sermayenin son yıllarda terör ve komşu ülkelerdeki karışıklıklar nedeniyle sıkıntıya girdiğini anlatan Özdemir, şöyle konuştu:     

SURİYE BİZİM İÇİN ÖNEMLİ

“Bu bölgenin en önemli ticaret kaynağı sınır ticaretiydi. Suriye bizim için çok önemliydi. Suriye’deki yaptığımız Türkiye’de Mersin’den başlamak üzere Siirt’e kadar 11 ilimizi etkiledi. Şimdi ülkemizin büyükleri başta olmak üzere Cumhurbaşkanımız bu mağduriyetin giderilmesi için çeşitli görüşme ve çalışmalar içerisinde.”

İNSAN HAKLARINI ABD ÇİĞNİYOR

Ethem Sancak konuşmasında, her gün insan hakları raporu yayınlayan ABD’nin son yüzyıldaki bütün insan haklarına aykırı eylemlerin bizzat uygulayıcısı olduğunu kaydetti.  BİZİ TAKİP ET!

Çok Okunanlar