Aydın Doğan'ın ortağından küstah Türkiye açıklaması

11.04.2016 - 09:08

Alman kanalı ZDF’de program yapan Jan Böhmermann, mizah adı altında Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaretler yağdırdı. Tepkiler üzerine kanal özür dilemek zorunda kaldı. Türk düşmanları ise atağa kalktı. Medya devi Axel Springer’ın patronu Mathias Döpfner, terbiyesiz komedyene sahip çıktı. Skandalı da ifade özgürlüğü kılıfıyla örtmeye çalıştı!Alman kanalı ZDF, skandala ev sahipliği yaptı. Jan Böhmermann adlı komedyen, mizah adı altında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a hakaretler yağdırdı. Türkiye'den gelen tepkiler üzerine özür dileyen kanal, programı yayından kaldırdı. Okuduğu şiirle Erdoğan'ı hedef alan Jan Böhmermann hakkında soruşturma başlatıldı. Alman komedyene tepkiler dinmezken, skandalda ikinci perde aralandı. Takvim'in haberine göre, Almanya'nın en büyük yayın grubu Axel Springer'in Yönetim Kurulu Başkanı ve Doğan Grubu'nun ortağı Mathias Döpfner, Erdoğan hakkında terbiyesizce ifadeler kullanan Alman mizahçı Böhmermann'a tamamen sahip çıktığını açıkladı. rezaleti öve öve bitiremedi Grup gazetelerinden Die Welt'e bir yazı gönderen Döpfner, Böhmermann'a seslendiği yazısında "Şiirinizi çok beğendim. Kahkahalarla güldüm" ifadelerini kullandı. Alman komedyene övgüler yağdıran Alman medya patronu, çirkinlikte sınır tanımadı. Böhmermann'ın ağza alınmayacak küfür ve hakaretlerini, "Almanya'da düşünce, sanat ve mizah özgürlüğü yok mu?" diyerek ifade özgürlüğü kapsamına aldı. Türkiye'deki terör operasyonlarını keyfi şiddet uygulamaları olarak değerlendirerek teröre göz kırpan Döpfner, Türkiye ile yakın ilişkiler kurmaya çalışan Almanya Başkanı Angela Merkel'e de sert çıktı.

HAKARET METNİNİ BENİMSEDİ!

Mathias Döpfner, Türkiye tarafından Böhmermann hakkında yapılan ihbarın suç duyurusu olarak kabul edilmesini 'boyun eğme' olarak tanımladı. Böhmermann'ın ettiği küfürlerin aynısını kendisinin de saydığını itiraf eden Döpfner, böylece mahkemede hem tüm hukuki sonuçlarıyla metnini üstlendiği Böhmermann ve Erdoğan ile tanışma olanağı bulabileceğini açıkladı.

HAKARET LOBİSİ

Almanya'nın en büyük medya grubu Axel Springer'ın bir numarası ve Doğan Grubu'nun "pek yakından tanıdığı" Mathias Döpfner, küfür ve hakareti "düşünce, sanat ve mizah özgürlüğü" diye yutturmaya kalktı.BİZİ TAKİP ET!

Çok Okunanlar