Medya Derneği Dijital Platform'dan Facebook'a kınama

21.03.2016 - 14:25

Facebook'un Yeni Şafak'ın Türkçe, Arapça ve spor sayfalarını kapatarak büyük bir sansüre imza atmasının ardından Medya Derneği Dijital Platform'dan yapılan açıklamada 'Ülke yönetimlerinin, hükümetlerin çağrılarını ve uyarılarını dikkate almayan Facebook’un, bazı terör örgütlerinin yönlendirmesiyle hareket ettiği görülmektedir' denildi.Medya Derneği Dijital Platform adına Genel Koordinatör Yunus Göksu imzasıyla yapılan yazılı açıklamada ''Özellikle Fetullahçı terör örgütü ile bağlantılı olduğu bilinen bazı sosyal medya hesaplarının sadece Yeni Şafak ve Facebook arasında bilinen teknik bilgileri ifşa etmesi, dikkatlerden kaçmamaktadır ve halen aynı hesaplar diğer yayın kuruluşlarını da tehdit içeren paylaşımlar yapmaktadır'' ifadeleri kullanıldı

İşte Medya Derneği Dijital Platform'un o açıklaması;

''Facebook Yeni Şafak’ın sayfalarını kapatarak görülmemiş bir sansüre imza attı. Terör örgütü kurumlarının ülkeyi bölücü ve parçalayıcı paylaşımlarına ses çıkarmayan Facebook, hiçbir gerekçe göstermeden Türkiye’de legal yayın yapan bir gazetenin Facebook sayfalarını hukuksuz şekilde kapatmasına rağmen herhangi bir açıklama yapma gereği dahi görmedi.

DİKKAT ÇEKEN DETAY

Ülke yönetimlerinin, hükumetlerin çağrılarını ve uyarılarını dikkate almayan Facebook’un, bazı terör örgütlerinin yönlendirmesiyle hareket ettiği görülmektedir.

Özellikle Fetullahçı terör örgütü ile bağlantılı olduğu bilinen bazı sosyal medya hesaplarının sadece Yeni Şafak ve Facebook arasında bilinen teknik bilgileri ifşa etmesi, dikkatlerden kaçmamaktadır ve halen aynı hesaplar diğer yayın kuruluşlarını da tehdit içeren paylaşımlar yapmaktadır.

''MİLLİ DURUŞ SERGİLEYEN TÜM İNTERNET YAYINCILARINI TEHDİT EDİYOR''

Bugün Facebook tarafından Yeni Şafak’a yapılan susturma eylemi milli duruş sergileyen tüm internet yayıncılarını tehdit etmektedir. Nitekim sayfaların kapatılmasından sonra terör örgütü PKK yanlısı sosyal medya hesapları da “Yeni Şafak’ın hesaplarını biz kapattırdık” şeklinde bildiriler yayınlayarak Facebook’un uyguladığı sansürde pay sahibi olduklarını ilan etmişlerdir.

Toplumsal hassasiyetlerden uzak paylaşımlara müsaade eden Facebook yayın kuruluşlarına bunu yaparak ortaya çıkardığı hukuksuzluğu bir an önce bitirmelidir. Sadece haber yayıncılığı yapılan bu sayfalar bir an önce yayına alınmalıdır.'' BİZİ TAKİP ET!

Çok Okunanlar