Başbakan Davutoğlu'ndan sert tepki: Kimse Cumhurbaşkanımızın onuruyla oynayamaz

05.04.2016 - 15:53

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Alman ZDFneo kanalında yayınlanan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a ağır hakaretler içeren programa çok sert tepki gösterdi.AK Parti Grup Toplantısı'nda konuşan Başbakan Davutoğlu, geçtiğimiz günlerde Alman medyasında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik kabul edilemez, hakaretamiz ifadeler içeren programlar yapıldığını anımsatarak, basın özgürlüğünün sınırsız olmadığına ve de olamayacağına işaret etti.

 

Davutoğlu, "Herkes eleştirebilir, herkes eleştirilebilir, her gün hepimiz hakkında en sert, neredeyse hakarete varan yazılar yayınlanıyor ama kişisel ideolojik tatmin ve reyting uğruna kimse, kimsenin onuruyla ve hele hele Türkiye'nin onurlu bir makamında bulunan Sayın Cumhurbaşkanımızın onuruyla oynayamaz, oynatmayız. Bunu herkes bilmelidir. Cumhurbaşkanlığı makamı bütün milletimizin onur makamıdır, ona yönelen her hakaret, aynen misliyle karşılığını görür." değerlendirmesinde bulundu.

Ahmet Davutoğlu, iki gün önce Merkel'le yaptığı telefon görüşmesinde, Alman basınındaki bazı programlara dikkat çektiğini ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yönelik bu yayınları kabul etmelerinin kesinlikle mümkün olmadığını bildirdiğini anlattı.

Merkel'in, "Bu programların asla Almanya Hükümeti'nin pozisyonunu yansıtmadığını" ifade ettiğini aktaran Başbakan Davutoğlu, bu görüşmeden sonra dün Almanya Hükümet Sözcüsünün net bir şekilde, "Basın özgürlüğü sınırsız değildir" diyerek önemli bir vurgu yaptığını kaydetti.

Davutoğlu, böylece batı Avrupa standartları içinde de basın özgürlüğünün sınırının ahlaki ölçüler olduğunun teyit edildiğini bildirdi.

- Merkel'e teşekkür etti

Angela Merkel'e, yaptığı açıklama dolayısıyla teşekkür eden Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Biz, nerede olursa olsun yanlış bir tavır gördüğümüzde eleştirir, tepki gösteririz. Doğru bir tavır gördüğümüzde de teşekkür etmekten çekinmeyiz." dedi.

Davutoğlu, basın özgürlüğünün kimseye, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hakaret özgürlüğü içermediğini bir kez daha vurgulamak istediğini belirtti.BİZİ TAKİP ET!

Çok Okunanlar