Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Rıza Sarraf açıklaması

29.03.2016 - 12:03

ABD ziyareti öncesi havaalanında açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Rıza Sarraf'ın ABD'de tutuklanmasına ilişkin olarak, "Bu konu ülkemizi ilgilendirmiyor, kara para aklaması mıdır değil midir bilemeyiz. Asıl kara para aklayanların ağababası Pensilvanya'da" dedi.İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları:

ABD'deki zirvede teröre karşı atılacak adımları konuşacağız. Terör karşı daha fazla bedel ödemeye tahammülümüz kalmadı.

Türkiye nükleer enerjiden barışçıl amaçlarla yararlanacaktır. Washington zirvesi ülkemizin nükleer güvenliğe bağlılığını ortaya koyuyor.

Zirve vesilesiyle üst düzey görüşmelerimiz olacak. Ülke liderleriyle ikili görüşmelerimiz olacak. İşadamlarıyla ve ABD'nin önde gelen büyük yatırımcılarıyla görüşeceğiz.

2013'te temelini atmış olduğum 65 dönümlük muhteşem projenin resmi açılışını gerçekleştireceğiz.

SORU-CEVAP

DAEŞ'İN BAŞİKA KAMPI'NA SALDIRILARI

 Olayın ardından gerekli bütün, obüslerle gereken bedel ödetilmiş, koalisyon güçleri vurmuş, bizim hava kuvvetlerimiz DAEŞ noktalarını vurmuş, adeta darmadağın etmiştir. Bu süreç devam edecektir. Oradaki potansiyel gücümüz bu iş için yeterlidir. Gerektiğinde hava kuvvetlerimiz, koalisyon güçleriyle koordineli olarak bu işi yürütebilecek konumda.

RIZA SARRAF'IN TUTUKLANMASI

Bu konu ülkemizi ilgilendiren bir konu olmadığı gibi, bir karapara aklama konusu mudur, değil midir, gerekçesini bilmeden değerlendirme yapmak istemem. Asıl karapara aklamanın ağababaları Pensilvanya'da duruyor. Onlar için bir şey yaptılar mı? Bu paralel devlet yapılanmasının ABD'de birçok eğitim, öğretim kurumları var; bunlar içerisinde charter schoolları var. Çok sincice, akıllıca söğüşlediler, söğüşlemeye devam ediyorlar. 100 milyon dolar civarında rakamlar. Öncelikle bunlar için adım atsınlar ya. Bir kişi, üç kişi değil, yüzlerce kişi. Biz kendilerini bu konuda uyardık. Aynı şekilde karapara aklamayı yaptığı gibi, bu kişinin koordine ettiği kişiler ya tutuklu, bir kısmı da firarda. Bunları da duyurduğumuz halde dostumuz ABD'deki yetkililer en ufak duyarlılık göstermediler. Rıza Sarraf ile ilgili varsa bir şey, Rıza Bey'in avukatları kendisini savunacaktır. Bu konu ülkemizle alakalı bir konu değildir.

"ABD'DE OBAMA İLE GÖRÜŞECEĞİM"

 Birçok liderle görüşmeler yapacağız. Obama ile bir görüşme planladılar. Bu toplantılarda G20'de nasıl olduysa... Bir zirveye davetle gittiğimiz bir toplantıdır. Orada ikili görüşmeler olacaktır. Kendisiyle de ikili bir görüşme yapacağız, ancak bu toplantı ne kadar sürer oradaki ortamla alakalı olacaktır.BİZİ TAKİP ET!

Çok Okunanlar