Aileler ikna olsa 30 bin hayat kurtulur

03.11.2014 - 09:18

Organ nakilleriyle binlerce hayat kurtaran Prof. Kalayoğlu,“Tüm çabalara rağmen organ bağışı oranını artıramıyoruz. Bir yanda 30 bin hasta organ beklerken, ancak 100 hastadan 22’sinin ailesi nakile onay veriyor” dedi.Türkiye’de organ bağışı ile hayata tutunan yüzlerce hasta olsa da, bağışların yetersizliği nedeniyle hayata veda edenlerin sayısı daha fazla. 1-7 Kasım Organ Bağışı ve Organ Nakli haftasında konuşan  Prof. Münci Kalayoğlu, Türkiye’de ailelerin bağış konusuna pek olumlu yaklaşmamasından yakındı.  İnsanların ailelerinden birinin organlarını tanımadığı kişilere vermek istemediklerini belirten Kalayoğlu, “Hastanın beyin ölümü gerçekleşmesine rağmen ailelerini ikna edemiyoruz. 100 hastadan sadece 22’sinin ailesi onay veriyor. Biz nakil yapmak istiyoruz, devlet istiyor, hasta istiyor fakat organını alınacak kişinin ailesi istemiyor. Bunu maalesef aşamadık” dedi. Kalayoğlu, iyi yetişmiş doktorlar, yeterli nakil merkezleri olmasına   rağmen organ bağışındaki yetersizlikten dolayı az sayıda nakil gerçekleştiğini belirterek şöyle konuştu:

Kadavra nakilleri artmalı

“30 bin hasta nakil için sıra bekliyor. Yaklaşık 22 bin hasta böbrek, 2 bin hasta karaciğer, 39 hasta akciğer, 535 hasta kalp ve 1 hasta ince bağırsak bekliyor. En fazla böbrek nakli yapıyoruz. Çünkü vatandaşlarımızın akrabalarına bağışları kolay oluyor. 4’üncü göbek akrabalarına kadar böbreğini rahatlıkla veriyorlar. Fakat gönül isterdi ki kadavra nakilleri de artsın. Rakamlara bakıldığında yoğun bakımda beyin ölümü gerçekleşmiş 100 hastadan sadece 22’sinin ailesinin bağış için onay veriyor. Bu rakam 2011’de yüzde 26,  2012’de yüzde 23, 2013’te yüzde 22, 2014’ye de yüzde 22. Maalesef her geçen yıl düşüyor.”

Kalayoğlu, ailelerin organ bağışını onaylamamalarının altında yatan en önemli sebepleri şöyle sıraladı: “Ailelere hastanın beyin ölümünün ölüm demek olduğunu anlatamıyoruz. Tüm bulguları, laboratuar sonuçlarını, tomografileri gösteriyoruz. Yine de öldüğüne inandıramıyoruz.Zaten beyne 5 dakika kan gitmezse beyin ölümü gerçekleşiyor. Bütün bunlar teşhis edildikten sonra  24 saat bekliyoruz. Yani kanun hatayı 0’a indirecek şekilde hazırlanmış.” BİZİ TAKİP ET!

Çok Okunanlar