Kanser tedavisinde akıllı ilaç dönemi başlıyor

30.10.2014 - 16:40

Kanser hastaları için üretilen ilaçlar tıpta devrim gibi bir çalışmayı doğurdu. Akıllı ilaç döneminin başlamasıyla birlikte kanser hastaları bu rahatsızlıktan kurtulacak. Peki bu ilaç ne zaman kullanılmaya başlanacak?Gediz Üniversitesinde ilaç üzerinde çalışmalarına devam eden profesörlere göre 5 ila 10 yıl arasında üretilebilecek olan akıllı ilaçların bir çok hastalığın tedavisinde kullanılabileceğini belirtirken aynı zamanda bu ilaçların kanser gibi ölümcül bir çok hastalığı ortadan kaldıracağını altını çizdi. 
 
Kanser Tedavisinde Akıllı İlaç Dönemi
 
Türkiye’nin sayılı nanoteknoloji ve biyomedikal laboratuvarlarından birine sahip olan Gediz Üniversitesi’nde akıllı ilaçlar üzerine çalışılıyor. Bu yöndeki araştırmaların başında dünya çapında tanınan Biyomedikal Mühendisliği Bölümü Başkanı Prof. Dr. Mehmet Emin Şengün Özsöz bulunuyor. Ülkemizin Nobel’i olarak bilinen TÜBİTAK Bilim Ödülü’nün sahibi Özsöz, insanlığın geleceğinin aptamer adı verilen akıllı ilaçlara bağlandığına, bilimin bu alana odaklandığına dikkat çekti.
 
SAĞLIKLI HÜCREYİ AYIRT EDECEK
 
Özsöz, “Kemoterapi sağlıklı ve kanserli hücreleri ayırt edemediğinden tüm vücudu etkiliyor. Akıllı moleküller aptamer ile sentezlenen yeni ilaçlar doğrudan kanserli dokuya yönelecek, tümörü bulup sadece bu bölgeye etki edecek. Böylece kanserde başarı elde edilecek” dedi.


BİZİ TAKİP ET!

Çok Okunanlar