Kelliğe 5 günde kalıcı çözüm

30.10.2014 - 10:21

Saçta kalıcı kelliğe Türk bilim adamlarından çare geldi. Ankara Üniversitesi ekibi nano teknolojiyle işledikleri bitki özleriyle dökülen saçları sadece 5 gün içinde gözle görülür şekilde çıkarmayı başardı.Türk bilim adamları nanoteknolojiyle işledikleri bitki özleri sayesinde dökülen saçların 5 günde çıkmasını sağladı. Araştırma Ankara Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi araştırmacıları tarafından yapıldı. Nanomaks Ar-Ge Direktörü Sezen Demirtaş, nanometre boyutuna indirgenmiş etken maddelerle çok çarpıcı sonuçlar elde ettiklerini söyledi.
 
Sezen Demirtaş, bunlardan birinin yara iyileşmesinde patolojik testlerle de doğrulanan gözle görülür bir hız elde ettiklerini belirtti. 
 
En fazla 10 damla yetiyor
 
Nano boyuta indirgedikleri doğal etken maddeleri saça özel bir solüsyonla uygulayarak saçların daha kalın ve gür olarak yeniden çıktığını gözlemlediklerini bildiren Demirtaş, teknoloji hakkında şu bilgileri verdi: Nanoteknolojiyle hem bu doğal yapıları etkinleştiriyoruz ve 5. günden itibaren çok hızlı şekilde saçlar çıkmaya başlıyor. Bir iki haftada ise gözle görülür bir etki görünüyor. Sadece 5-10 damla damlatıp karıştırarak uygulanıyor. Böylece çok hızlı ve etkin bir çözüm üretmiş olduk. Aynı teknoloji dökülen kaşlar ve sakal için de uygulanabilir” dedi.
 
ALTI AYLIK TEST SÜRESİ
 
Geliştirdikleri ürünün doğal ve bitkisel özler olduğundan herhangi bir yan etkisinin de bulunmadığına işaret eden Demirtaş, “Biz hala deneme safhasındayız. Özellikle saçlarında sorun olanlar solüsyondan istiyorlar. Biz üretebildiğimiz kadarını deneklerimize vermeye çalışıyoruz. Ancak laboratuvar üretimi çok hızlı olmadığı için çok fazla numunemiz elimizde olamıyor. Bu nedenle deneklerimiz sınırlı sayıda kalıyor. Bir de solüsyonu kullananlardan saçlar çıktıkça belli sürelerle fotoğraflarını alma taahüdü alıyoruz” dedi. Demirtaş, teknolojilerini 6 ay süreyle daha denekler üzerinde uygulayacaklarını ve bütün sonuçları alıp, klinik testleri tekrarlayacaklarını dile getirerek, sonuçları ayrıca değişik ülkelere gönderip tekrar bir kontrol yaptıracaklarını söyledi. 
 


BİZİ TAKİP ET!

Çok Okunanlar