“Cemil Meriç 100 Yaşında”

08.04.2016 - 09:09

Bahçelievler Belediyesi’nce düzenlenen “Cemil Meriç 100 Yaşında” etkinlikleri kapsamında Braille alfabesiyle basılan “Cemil Meriç Eserlerinden Seçmeler” kitabı, görme engellilerle buluştu. Etkinliğe, Belediye Başkanı Osman Develioğlu da katıldı.Fikirleri ve eserleriyle maziden atiye bir köprü vazifesi gören mütefekkir Cemil Meriç, doğumunun 100. yıl dönümünde “Cemil Meriç 100 Yaşında” etkinlikleriyle anılıyor. Bahçelievler Belediyesi tarafından düzenlenen bir dizi etkinlik arasında, kendisi de görme engelli olan yazarın kitaplarından derlenmiş, Mors alfabesiyle yayınlanan “Cemil Meriç Eserlerinden Seçmeler” kitabı dikkati çekiyor. Cemil Meriç Kültür Merkezi’nin açılışının da yapılacağı 9 Nisan Cumartesi günü (yarın), kültür merkezinin ilk etkinliği olarak düzenlenen panelin moderatörlüğünü Ayşe Böhürler yapacak. Prof. Dr. Ümit Meriç, Beşir Ayvazoğlu ve Ali Saydam’ın da konuşmacı olarak katılacağı panelde, Cemil Meriç’in düşüncesinin bugüne etkileri değerlendirilecek.

Kültür Merkezi’nin ilk sergisi de Cemil Meriç’in daha önce  yayınlanmamış fotoğraflarından oluşacak. Cemil Meriç’in hayatının değişik dönemlerini yansıtan fotoğrafları ile kitaplarından seçme pasajların yer aldığı sergi, ücretsiz olarak gezilebilecek.

Öte yandan, Bahçelieveler Belediyesi’nce oluşturulan İstanbul Kütüphanesi bünyesinde bulunan ‘Görme Engelliler Kütüphanesi’ de faaliyetlerine başladı. Burada, görme engelliler için hazırlanan Cemil Meriç kitabının tanıtımını yapan Bahçelievler Belediye Başkanı Osman Develioğlu, Sesli Kütüphanede gönüllülerin, gönme engelliler için kitap okuduğunu söyledi. Başkan Develioğlu, çocuk, yetişkin görme engellilerin bu kütüphanede okunan kitapları dinleyebildiğini söyledi.      BİZİ TAKİP ET!

Çok Okunanlar